Horgászrend napijegyesek számára
Horgászrend Földesi Horgász Egyesületi tagok részére
(2023.06.30-án tartott közgyűlés átlal elfogadott döntések alapján)
2023. július 21.-én lép hatályba.
A Földesi Horgász Egyesület, mint a Földesi horgásztó (víztérkód: 09-014-1-4) halgazdálkodásra jogosultja (4177 Földes, Hrsz. 062/2.) az alábbi Horgászrendet adja ki, a„ napi" területi jegyet váltó (felnőtt, ifjúsági/ női, kedvezményes felnőtt 1 botos és gyermekjegyet váltó horgászoknak) a hatályos jogszabályokon túl a helyi viszonyokhoz igazodó, néhány kérdésben további szigorúbb előírásokat kell betartaniuk. A szabályok ismeretének hiánya nem mentesít senkit a felelősségre vonása alól.
Szabályaink a horgászat igazi célját igyekeznek segíteni: a sportszerű halfogást, a kifogott hallal való kíméletes bánásmódot, a szabadidő kulturált eltöltését, az egészséges kikapcsolódást. Mindezeken kívül törekedtünk rá, hogy olyan szabályrendszert alkossunk, amely igyekszik megoldást találni, amely megvédeni a Földesi Horgász Egyesület halállományát, és amely a tisztességes, sportszerű horgászt a legkevésbé korlátozza. Hisszük, hogy az alábbi szabályok a Földesi Horgász Egyesület halállományának hosszú távú érdekeit, és így a horgászok érdekeit szolgálják.
1. A horgász köteles a horgászat megkezdése előtt megismerni és a horgászat során betartani a 2013. évi CII. törvény, a 133/2013. (XII. 29.) VM rendeletet, valamint a Földesi Horgász Egyesület egyéb kiegészítő rendelkezéseit, melyet az éves engedély megváltását követően tudomásul vesz, továbbá mint a Földesi Horgász Egyesület tagja hozzájárul, hogy róla szabályszegés gyanúja esetén a halőrzési és halvédelmi feladatok ellátása közben a jogosult által fénykép, mozgókép és hangfelvétel készülhet. Az ellenőrzés során készült felvételeket a törvényi előírásoknak megfelelően kezeljük.
2. A Földesi Horgász Egyesületi igazolvánnyal (szolgálati jelvénnyel) ellátott halászati őrei a halgazdálkodási és rendészeti jogszabályok alapján jogosultak a horgász okmányainak, zsákmányának, indokolt esetben felszerelési tárgyainak, csomagjainak és gépkocsijának ellenőrzésére, visszatartására. A halászati őröket rendészeti szolgálati feladatot ellátó személyként fokozott jogi védelem illeti meg, intézkedéseik kötelező érvényűek!
3. A 2013. évi CII. törvény és a 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet megsértése esetén az állami horgászjegy és fogási napló, valamint területi jegy minden esetben megküldésre kerül a halgazdálkodási hatóságnak, a Horgászrend rendelkezéseinek megsértése esetén a területi jegy a fegyelmi bizottság döntéséig visszatartásra kerül!
4. A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos. A horgász a kiválasztott oldalon levő horgászhelyétől 50m távolságig hagyhatja el vagy a helyétől maximum a legközelebbi wc-ig. Ha tartósan, és huzamosabb ideig távolabb tartózkodik, a horgászkészségeket halfogasra alkalmatlanná kell tenni. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását. Ezt az őrzést ellátó személy bármikor szúrópróba szerűen ellenőrizheti, ennek bizonyításául rögzítő kamerák állnak rendelkezésre.
5. Csónak használata tilos, kivéve (pl. vezetőség engedélyével, életmentés céljából, versenyek alkalmával).
6. A tóban bele menni/fürdeni mind emberek és állatok számára is szigorúan TILOS! Kivétel életmentés, vagy egyesületi vagyon mentése céljából.
7. Kirívó vagy más horgászokat zavaró viselkedés (pl. indokolatlan zajkeltés, túlzott alkoholos befolyásoltság), ismétlődő szabályszegés esetén a szabályszegő horgász a területi jegy váltásától hosszabb időtartamra eltiltható. Ebben az esetben az eltiltás lejárása után a horgász kizárólag a Földesi Horgász Egyesület közgyűlési döntése alapján kaphat újra területi jegyet.
8. A mindenkori őr, az őrzése alatt, legalább két alkalommal köteles ellenőrzést végrehajtani! Miközben az őr ellenőrzési feladatának eleget tesz, saját horgászbotjait köteles kivenni. A mindenkori őr, köteles a bejáratnál lévő sorompót nyitni és zárni. Nyitás minden nap 06:00. Zárás: Nyári időszakban 20:00, téli időszakban pedig 16:00 óra.
9. Érkezéskor mindenki köteles a gépjárművével a parkolóban, vagy olyan módon megállni, mellyel a többi érkező horgászt, illetve tagokat nem zavarja a közlekedésben, míg a napijegyét megvásárolja.
10. A napi területi jeggyel rendelkező ifjúsági horgász éjszaka, csak felnőtt éves területi jeggyel rendelkező horgásszal együtt horgászhat! Gyerek horgász, csak olyan felnőtt horgásszal horgászhat, aki rendelkezik érvényes állami horgászjeggyel.
11. Aki a Földesi Horgász Egyesület tavára nem horgászati céllal érkezik, az az őrháznál érkezéskor és távozáskor köteles bejelentkezni/feliratkozni, és a parkolóban hátrahagyva a járművét, gyalogosan léphet be a tó területére. Kivételt képeznek ez alól, az ellenőrzési jogosultsággal rendelkező személyek! Látogatókra a horgászrend bizonyos pontjai ugyanúgy vonatkoznak pl:(fürdés, szemetelés, hangoskodás). Abban az esetben, ha a látogató szabályt sért, a látogatott felelősségre vonása is megtörténik.
12. A 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet 9-es számú mellékletében foglalt méretkorlátozások és fajlagos tilalmi idők (kivéve ponty halfajra) az érvényesek, valamint amur: 40 cm.
13. Invazív halfajok ( busa, razbóra, törpeharcsa visszaengedése szigorúan tilos! Korlátlan mennyiségben elvihető, fogási naplóba bejegyzendő (sport területi jeggyel rendelkezőknek is).
14. Tilos megtartani illetve elvinni: kősüllőt, compót, aranykárászt, fekete sügért, koi pontyot és csapó sügért. Kifogásuk esetén azonnal vissza kell helyezni őket a saját életterükbe!
15. A hal hosszúságát az orrcsúcstól a faroktőig kell mérni, egyenes vonalban.
16. A Földesi horgász tavon fogott 13/2001. (V.9) KÖM rendeletben leírt védett halfajokon kívül, a 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet 8-es számú mellékletében meghatározott őshonos halfajok közül megtalálható a compó (veszélyeztetett halfaj), a széles kárász (nem fogható), az idegenhonos halfajok közül koi ponty és a feketesügér (pisztráng sügér) halfajok is védettek, ezért e halfajokat TILOS megtartani!
17. TILOS célzottan olyan halra horgászni, amely méreten aluli (méretkorlátozás alá eső, de azt el nem érő hal) vagy amelynek fogási tilalmi ideje a horgászat időpontjában-érvényben van, (kivétel ez alól a harcsa, ponty) még akkor is, ha a horgász visszaengedi a halat. Ha véletlenül ismétlődően ilyen hal akad horogra, akkor a horgász módszert és/vagy horgászhelyet köteles váltani.
18. Pergető horgászat megengedett csak az éves területi engedéllyel rendelkező horgászok részére! Pergető horgászmódszerrel kizárólag ragadozó hal tartható meg. Horogra kívülről és nem a fejrészen akadt halat megtartani tilos. (jogszabályi)
19. TILOS az etetőhajó alkalmazása.
20. A horgászzsákmányt a horgászat befejezéséig a horgászhelyen feldolgozni TILOS!
21. A felnőtt jegyet váltott horgász 2 db horgászkészséggel, készségenként maximum 2db horoggal és egyidejűleg 1 db legfeljebb 1m x 1m területű csalihal fogó hálóval horgászhat, melyekkel naponta legfeljebb 2 db darabszám-korlátozással védett őshonos halat foghat, ebből legfeljebb 2 db tartozhat egy fajhoz, amely nem lépheti át a 4 kg-os határt. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta (egyéb fehér halat) 3 kg-ot foghat.
21.1. További kiegészítés: Felnőtt horgász, heti 6db nemeshalat vihet el összesen. Nyurga pontyot május 2. és május 31.-e között tilalmi időszakban, elvinni tilos! Minden más esetben, a MOHOSZ által kiadott intézkedés az irányadó!
22. A női és ifjúsági jegyet váltott horgász 1 db horgászkészséggel, készségenként maximum 2db horoggal és egyidejűleg 1 db legfeljebb 1m x 1m területű csalihal fogó hálóval horgászhat, melyekkel naponta legfeljebb 1 db darabszám-korlátozással védett őshonos halat foghat, ebből legfeljebb 1 db tartozhat egy fajhoz, amely nem lépheti át a 2 kg-os határt. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta (egyéb fehér halat) 2 kg-ot foghat.
23. A gyermek jegyet váltott horgász 1 db horgászkészséggel, készségenként maximum 2db horoggal és egyidejűleg 1 db legfeljebb 1m x 1m területű csalihal fogó hálóval tetszőleges módszerrel (fenekezés, úszózás) horgászhat, melyekkel a darabszám-korlátozással védett őshonos halfajokból nem tarthat meg, a darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 2 kg-ot foghat.
24. Turista állami horgászjegy
A turista állami horgászjeggyel rendelkező személy 1 (egy) - legfeljebb 2 (kettő), darabonként legfeljebb háromágú, horoggal felszerelt - horgászkészséget, valamint egyidejűleg 1 (egy) darab, 1 m2-nél nem nagyobb csalihalfogó emelőhálót használhat.
25. 24 órás sport területi jeggyel darabszám-korlátozás alá tartozó illetve darabszám-korlátozással nem védett halakból nem tarthat meg!
26. 12 órás sport területi jeggyel darabszám-korlátozás alá tartozó illetve darabszám-korlátozással nem védett halakból nem tarthat meg!
27. 24 órás sport harcsás területi jeggyel darabszám-korlátozás alá tartozó illetve darabszám-korlátozással nem védett halakból nem tarthat meg!
28. Éves sporttagsági engedéllyel rendelkező tagok vendéghorgászt horgászat céljából nem vihet be tagi oldalra!
29. Foglalt hely nincs, a mindenkori érkezési rend az irányadó. Napijegyes horgász csak az őrház felőli oldalon horgászhat.
30. Sátrat, lakókocsit, táborhelyet kizárólag helyfoglalás céljából felállítani, elhelyezni és felügyelet nélkül hagyni SZIGORÚAN TILOS! (megj.: kivétel több napos horgászat esetében megengedett „tisztálkodás/ egyéb ok miatt" néhány órára hazamenni)
31. A horgász köteles a vízparton körültekintően közlekedni. Az engedélyben feltüntetett víz partján a magántulajdonban, gazdasági eszközökben, terményben kárt okozni tilos. Ezen károkozásokért az elkövető anyagi felelősséggel tartozik.
32. Szemetes helyen horgászni TILOS! A horgászhelyen talált szemetet, hulladékot a horgász köteles a horgászat megkezdése előtt jelezni az őrnek, ezt követően a horgászat megkezdése előtt szemeteszsákba összegyűjteni, a horgászat alatt keletkező hulladékot összegyűjtve szemeteszsákban tárolni, és azt a horgászat befejeztével magával vinni. A horgászat közben vagy horgászat után keletkezett szemét hátra hagyása miatt a területi jegy a helyszínen bevonásra kerül, vagy utólagosan is bevonásra kerülhet.
33. A horgász köteles magánál tartani halmérleget, mérőszalagot, ki nem törölhető golyóstollat és szemeteszsákot, melyek meglétét a hivatásos halőr, társadalmi halőr ellenőrizheti. A horgász köteles a kifogott halat a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően - annak fajának, méretének és mennyiségének megfelelően kíméletesen - tárolni és szállítani és a saját haltartójában tartani maximum 48 óráig a kettő napi kifogható mennyiséget. Csalizásra szánt elő halat (invazív) csak a tóban fogott hallal lehet csalizni.
34. Haltartó használata kötelező, a kifogott halfajok helyi tárolása kizárólag olyan sűrű szövésű textilből készült „karikás" haltartó szákban, vagy pontyzsákban lehetséges, mellyel a hal életben tartása megoldható. A hal kantáron, szájbilincsen, (kivéve ragadozó halak) drót haltartó szákban való tárolása tilos. A megfogott halakkal való kíméletlen bánásmód fegyelmi felelősségre vonást vonhat maga után!
35. A hal hosszúságát az orrcsúcstól a faroktőig kell mérni, egyenes vonalban.
36. A kifogott és szákba helyezett halat kicserélni TILOS! A visszaengedni kívánt halat a fogást követően a legrövidebb időn belül el kell engedni. Letárolása semmilyen célból NEM LEHET!
37. A megfogott halakkal való kíméletlen bánásmód fegyelmi vétségnek számít, mely az állami jegy bevonásával is járhat.
38. A megtartani nem kívánt őshonos halat vagy idegenhonos halat a fogást követően a legrövidebb időn belül vissza kell helyezni a saját életterébe. Letárolása semmilyen célból nem megengedett TILOS!
39. Halvédelmi szempontból csak sűrű szövésű merítőhálóval, pontymatraccal/bölcsővel illetve fertőtlenítő meglétével lehet horgászni! Aki nem rendelkezik, ezek közül valamivel az nem horgászhat a tavon! Ez minden horgászra vonatkozik! Ezeknek meglétét az őr minden esetben a horgászat megkezdése előtt ellenőrizni köteles!
40. A szabályosan kifogott és elvinni kívánt, méretkorlátozással védett halat a horgász még a vízparton köteles gyorsan és kíméletesen leölni, az őrháznál történő hitelesítést követően, az élő hal szállítása TILOS! Kivéve a csalihal szállítása.
41. A fogási naplóban rögzített hal(ak) dokumentálása minden esetben az őrházban történik a beíró könyvbe.
42. A horgász a horgász helyét évszaktól függően sötétedés beálltával köteles kivilágítani.
43. Szonár (halradar) használata tilos kivéve vezetőség engedélyével.
44. Tüzet gyújtani csak a kijelölt tűzrakó helyen, és a katasztrófavédelem kiadott utasítása szerint lehet!
45. Horgászversenyt kizárólag az elnök hozzájáruló nyilatkozatával és a halgazdálkodási hatóság engedélyével lehet lebonyolítani. A verseny ideje alatt a szervező felel a anyagi és jogi szabályok betartásáért.
46. „Új horgászhelyek kialakítása csak az elnök engedélyével lehet.!
47. A horgásztavon a fonott dobóelőke és leadcore, leader használata tilos!
48. Az őrháznál „kipakoló asztal" kerül kialakításra. Szúrópróba szerűen, kérésre a horgász köteles a kocsijában, utánfutóban, lakókocsiban stb. elhelyezett vagyoni dolgait ellenőrzés szempontjából megmutatni/kipakolni.
FONTOS Amennyiben „megtagadja" ellenállás történik ezen kérésre, az aktuális szolgálatot teljesítő őr, hivatásos halőri vagy rendőri intézkedést kezdeményezhet.
49. A tó területén felvételt rögzítő kamerarendszer működik. Az adatvédelmi tájékoztató az Őrháznál, illetve az egyesület honlapján is megtekinthető.
50. SZIGORÚAN TILOS A FÖLDESI HORGÁSZTÓRA VONATKOZÓAN:
50.1. a tóban fürdeni emberi személynek illetve állatnak egyaránt
50.2. csónak használata
50.3. etetőhajó használata
50.4. fonott dobóelőke és leadcore használata
50.5. halak bármilyen módú jelölése, csonkítása
50.6. a kifogott és haltartóba helyezett halat kicserélni
50.7. a horgászzsákmányt a horgászhelyen/horgásztavon feldolgozni
50.8. stég/ beálló vízben való telepítése, illetve készítése
50.9. Invazív halfajok busa, razbóra, törpeharcsa, ezüst kárász visszaengedése (korlátlan mennyiségben elvihetőek, sporttagok számára is)
Egyéb kiegészítő információk
Napijegyes által elvihető nemeshalak legnagyobb méretei és korlátai:
● heti 6db nemeshal vihető el maximum!
● ponty, amur, harcsa, süllő maximum 4kg összsúly mely 2db-nál nem lehet több (gyerek esetében 1db maximum 2kg) (további kiegészítés „nyurga ponty": melynek elvitele május 2 és május 31 közötti tilalmi időszakban SZIGORÚAN TILOS)
● csuka, balin (maximum 4kg összsúly) (Mohosz szabályzata szerint)
Jó pihenést kívánva!
Földes, 2023. 07.21.
……………………………..
vezetőség
A Földesi Horgásztó egész területén felvételt rögzítő kamerarendszer működik. Az adatvédelmi tájékoztató az Őrháznál, illetve az egyesület honlapján is megtekinthető, továbbá adatkezelési hozzájárulást aláírásával mindenki jóváhagyta!